į pradžią turinys susisiekite  
Informacija apie jogą » Pranajama. Kvėpavimas
Trys pranajamos etapai

Pagrindinis pranajamos instrumentas yra kumbhaka (kvėpavimo sulaikymas). Visos kitos naudojamos technikos - tik padeda ilgiau ir taisyklingiau laikyti kumbhaką ir valdyti savo dėmesį. 

plačiau
 
Antar Kumbhaka. Hihopoventiliacinės technikos jogoje

Hatha Yoga Pradipika (2:2) rašo: „Kai juda prana, juda ir čitta. Kai prana nejuda, čitta taip pat nejuda. Taip jogas pasiekia proto stabilumo“.

Tai yra efektyviam proto (minčių) sustabdymui ir dėmesio koncentracijai reikalingas būtent kvėpavimo sulaikymas. Įvairios kvėpavimo technikos valo, treniruoja, ilgina, ištempia kvėpavimo ciklą, veda link ilgesnio kvėpavimo sulaikymo įgūdžių.

plačiau
 
Bahir Kumbhaka. Hipoventiliacinės technikos jogoje

Bahir Kumbhaka (kvėpavimo sulaikymas po iškvėpimo) – vadinama išoriniu sulaikymu, nes oras yra išorėje.

Bahir kumbhaka sudaro hipoksines sąlygas, nes atliekant ją plaučiuose nėra jokio oro ar deguonies rezervo. Šį kvėpavimo sulaikymą rekomenduojama praktikuoti tada, kai jau esate įvaldę Antar Kumbhaką.

plačiau
 
Diafragma

Ne kiekvienas, praktikuojantis jogą, supranta, kiek realiai svarbus yra diafragmos darbas. Joga turi puikias darbo su diafragma technikas – pilnas kvėpavimas, udijana bandha, agnisara dhauti, nauli krija ir kt. 

plačiau
 
Diafragma, Prana ir Kevala Kumbhaka

Jogoje pranajamos esmė yra gilesnė. Kiekvienas žmogus turi ribotumus, t.y. tam tikrą pranos kiekį. Tą nustato mūsų pačių karma iš ankstesnių gyvenimų. Ir apkaltinti čia nėra ko...

plačiau
 
Kaip veikia kvėpavimo centras?

Didžiausią įtaką daro kraujo dujų sudėtis. Pagrindinis fiziologinis kvėpavimo centro stimulas yra anglies dvideginis, miego arterijomis patenkantis į smegenis. CO2 yra pagrindinis galutinis energijos apykaitos produktas organizme...

plačiau
 
Deguonies suvartojimas po dviejų jogos atsipalaidavimo technikų:

Sumažėjęs deguonies poreikis yra vienas iš sveikatos rodiklių. Tai reiškia, jog organizmui reikės mažiau energijos tam pačiam darbui atlikti.

 

Deguonies suvartojimą įtakoja kūno svoris, atliekamas darbas, aerobinis pajėgumas.
Po krūvio padidėjęs deguonies suvartojimas skirtas hormonų pusiausvyrai atkurti, ląstelėms atsistatyti. Padidėjęs poreikis priklauso ir nuo deguonies trūkumo darbo metu. Darbui pasibaigus organizmas mėgina grąžinti O2 skolą.

 

Mokslininkai Indijoje pamėgino palyginti deguonies suvartojimą po dviejų atsipalaidavimo technikų: ciklinės meditacijos ir šavasanos.

plačiau
 
Mažiau deguonies – daugiau sveikatos

Esant ilgai trunkančiai hipoksijai (gyvenant kalnuose) palaipsniui vystosi kompensaciniai organizmo pakitimai ląsteliniame lygmenyje: didėja plaučių audinių masė, formuojasi, plečiasi naujų smulkių kapiliarų tinklas visuose organuose ir audiniuose (kad gerėtų jų mityba) – smegenyse taip pat, kraujyje daugėja eritrocitų, daugėja hemoglobino kiekis, kuris ir yra vienintelis deguonies pernešėjas į visus audinius, raumenyse daugėja energijos gamybą vykdančių mitochondrijų kiekis.  Kalnų gyventojų hemoglobino kiekio kraujyje norma gali būti net 170 ml/l . Taip pat retesnis oras kalnuose spartina medžiagų apykaitą...

plačiau
 
Jogai įspėja: kvėpavimas per burną pavojingas tiek mažam, tiek suaugusiajam

Vis dėlto žmogus visada, net kai viskas yra gerai, nori padaryti dar geriau. Jei deguonis yra gyvybės ir energijos šaltinis, kodėl gi jo neįkvėpus daugiau? Pasirodo, ir šio gėrio galima perdozuoti. Negana to, anglies dioksidas (jį pašaliname iškvėpdami orą) ne mažiau svarbus už deguonį. Jis dalyvauja angliavandenių, baltymų ir riebalų rūgščių sintezėje, skatina organizmo atsinaujinimo procesus, palaiko rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, ramina ir padeda numalšinti spazmus.

 

„Kai deguonies daugėja, o anglies dioksido mažėja, vystosi hipokapnija, – aiškina V. Gavelienė. – Tokiai būsenai tęsiantis, organizmo audiniuose sutrinka medžiagų apykaita, ima badauti milijardai organizmo ląstelių, spazmuoja kraujagyslės.“ Spazmai ypač pavojingi smegenų smulkiosioms kraujagyslėms. Dar įdomiau yra tai, kad anglies dioksido trūkumas ilgainiui sukelia ir deguonies badą, nes hipokapnija slopina kvėpavimo centro veiklą...

plačiau
 
Hiperventiliacijos paradoksas: padidėjęs deguonies kiekis kraujyje iššaukia jo trūkumą galvos smegenyse!

Pailgosiose smegenyse esančio kvėpavimo centro aktyvumui didžiausią įtaką turi kraujo dujų sudėtis. O kvėpuojant, žinia, ji keičiasi. Ir kaip yra kenksmingas staigus deguonies trūkumas (dūstant), taip kenksmingas ir deguonies perteklius kraujyje...

plačiau
 
1   2   3   sekantis  >>